Czas na zmiany

Kiedy półtora roku temu zabierałem się do pracy nad wojcieszyce.info, miałem zamiar zrobić typową stronę prezentacyjną. Trochę tekstów o historii i współczesności, parę zdjęć, lokalizacja na mapie, księga gości – i to właściwie miało być wszystko. Do tak zaplanowanej zawartości dopasowałem layout (czyli cechy charakterystyczne wyglądu: kolorystykę, elementy dekoracyjne oraz ich rozmieszczenie, krój czcionki, powtarzające się na wszystkich stronach). Znalazłem odpowiedni szablon i go zaadoptowałem, z innego wziąłem grafikę, która stała się podstawą do opracowania nagłówka.

Wszystko byłoby OK, gdyby nie to, że z czasem strona znacznie rozrosła się pod względem zawartości i została wyposażona w wiele dodatkowych funkcji. Zamiast pozostać kameralną witryną miejscowości, zaczęła nabierać cech portalu. A w konsekwencji dusić się w zbyt wąskich ramach, skrojonych z myślą o zupełnie innej zawartości.

No i są jeszcze względy estetyczne. Po mojemu istniejąca strona brzydka nie jest, ale zaczyna sprawiać wrażenie trochę przykurzonej, a jej wygląd coraz mocniej odbiega od aktualnie preferowanego stylu.

  • 0101
  • 0202

Simple Image Gallery Extended

Zatem przyszedł czas zmienić layout. Postanowiłem oprzeć go na jednym z szablonów Globbers, które od dawna mi się podobają, bo są nie tylko estetyczne, ale i niebanalne. Oczywiście muszę go odpowiednio przerobić, m.in. poprawić typografię, zmienić ustawienia wcześniej zastosowanych pluginów i modułów. Zajmie to kilka dni i będzie to czas na podjecie ostateczne decyzji, czy przyjmujemy nowy wygląd, czy zostajemy przy starym. A może poszukamy innego rozwiązania?

Zastanawiam się też, czy nie warto przy okazji dokonać zmian dotyczących zawartości. Forum najwyraźniej się nie przyjęło, więc czy jest sens je utrzymywać? Czy w ogóle potrzebny jest panel logowania, a jeśli tak, to czy nie zlikwidować możliwość samodzielnego rejestrowania się, z której korzysta więcej kandydatów na spamerów, niż autentycznych użytkowników?

Nie chciałbym decyzji podejmować sam, więc proszę o opinie i podpowiedzi, zarówno w formie komentarzy pod tym tekstem, jak i głosowanie w ankiecie. Proszę też o cierpliwość i wyrozumiałość, bo prace adaptacyjne będę prowadził „na otwartym sercu”, czyli działającej stronie i mogą dziać się z nią różne dziwne rzeczy.

Aktualizacja

Jest niedziela 23.11.2011 godz. 1315. Prace nad zmianą layout dobiegają końca. Polegały one głównie na dopracowaniu szablonu oraz dostosowaniu do niego ustawień używanych komponentów, wtyczek i modułów. Jeszcze parę rzeczy trzeba będzie poprawić, ale to już będą szczególiki.

Jeśli idzie o ocenę efektu - zdania wyrażone w ankiecie są podzielone, z lekką przewagą na "tak". Ja sam mam uczucia dość mieszane, ale sądzę, że jest to w sporej mierze sprawa przyzwyczajenia. Tyle razy widziałem pierwotną wersję strony, że trudno przyzwyczaić się do nowej. A najbardziej żal tego lewitującego traktorka... Zresztą nie tylko mnie, bo wspomniał o nim kolega, którego poprosiłem o opinię.

Proponuje odczekać jeszcze kilka dni, oswoić się z nowym wyglądem i podjąć ostateczną decyzję. Bardzo proszę o wyrażenie swego zdania w komentarzach. A także a ankiecie, którą z myślą o tych, co mogą zmienić zdanie, ustawiłem w taki sposób, żeby było można zagłosować ponownie po 24 godzinach.

Aktualizacja 2: zostajemy przy nowym!

Sobota, 29 października 2011. Minął tydzień, odkąd strona przybrała nowy wygląd. Nie wszystkim on się podoba, ale większości biorących udział w ankiecie jednak tak. Komentarze są nieliczne, ale pozytywne. Ja sam tez przyzwyczaiłem się do obecnego layout, więc chyba wypada go zachować.

Designed by Web Design Sinci Powered by Warp Theme Framework