Maraton
Kiedy, jak kiedy, ale w tym roku panie z Wojcieszyc nie powinny narzekać, że zapomniano o ich święcie.
Zaczęło się we wtorek 7 marca 2017 podczas cotygodniowego Klubu Seniora. Były życzenia, kwiatki i oczywiście toasty.
W sobotę 11 marca w świetlicy odbyło się w głównej sali świetlicy spotkanie w większym gronie. Organizatorem była Rada Sołecka, jednym z gości wójt Anna Mołodciak. Przeprowadzono kilka konkursów, śpiewało "Echo', a sołtys Regina Korona przypomniała historię Międzynarodowego Dnia Kobiet.
W niedzielę 12 marca w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się recital Aleksandra Podolaka zadedykowany kobietom. Znany aktor śpiewał piosenki i recytował wiersze Bolesława Leśmiana.
Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.
Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przez Socjalistyczną Partię Ameryki. (...)
W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. W konferencji udział wzięło ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety po raz pierwszy wybrane do Parlamentu Fińskiego. Ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w drodze anonimowego głosowania, bez ustalania dokładnej daty jego obchodów.
Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!
Debug: specified directory - http://wojcieszyce.info/images/2017/dzien_kobiet
19 marca 1911 roku po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy. 25 marca tego roku wiele robotnic zginęło w pożarze fabryki Triangle Shirtwaist. (...)
Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii.
W szeregu krajów.m.in. w Polsce, jest to święto nieoficjalne.