Jak nas widzą

W styczniu br. gościliśmy w Wojcieszycach p. Michała Danielewicza z Centrum Cyfrowego fundacji Projekt Polska prowadzącej badania niezależnych portali informacyjnych, które powstały w kilkunastu małych miejscowościach.

  • raport_ccraport_cc

Kilka dni temu został opublikowany raport z tych prac p.t. "Technospołecznicy: nowa era mediów lokalnych". W całości jest dostępny w dziale Pliki.

Materiał jest dość obszerny, ale naprawdę warto poświecić trochę czasu na lekturę. Nie tylko dlatego, żeby zorientować się, jak wyglądamy na tle innych, ale i z uwagi na ciekawe obserwacje oraz wnioski autorów dokumentu dotyczące roli, jaką witryny internetowe zaczynają spełniać w życiu lokalnych społeczności.

Na początek i na zachętę fragment ze Wstępu:

Powszedni horyzont myślenia o internecie wyznaczają przede wszystkim popularne miejsca odwiedzane codziennie przez miliony internautów: serwisy społecznościowe, strony wyszukiwarek, encyklopedii oraz popularne portale informacyjne. Jednak rzeczywiste bogactwo sieci kryje się w jej „długim ogonie”, czyli rozległych peryferiach. To tam rozgrywają się prawdziwie pionierskie przedsięwzięcia.
Rozwój lokalnych portali w małych miejscowościach umyka szerszej uwadze przede wszystkim dlatego, że przebiega w oddaleniu od metropolii. Pozornie globalna cyfrowa przestrzeń wciąż bowiem w znacznym stopniu odwzorowuje podziały geografii społecznej. Skoro jednak w sieciowym społeczeństwie peryferia stają się źródłem życiodajnych pomysłów, to intrygujące projekty internetowe można znaleźć nie tylko w garażach czy pokojach akademików, lecz także w wiejskich siedliskach.
Korzystając z wyszukiwarek internetowych szukaliśmy niezależnych portali (tzn. nie będących oficjalną wizytówką lokalnych władz, ani przedsięwzięciem stricte biznesowym) poświęconych życiu codziennemu w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców. Dodatkowymi kryteriami wyboru stron do badania były: częste aktualizacje, żywe dyskusje i aktualne komentarze ze strony odwiedzających.
Na takich lokalnych portalach dzieją się różne rzeczy: można obejrzeć video-relację z sesji rady gminy, przeczytać wywiad z burmistrzem lub wójtem, dowiedzieć się o wycieku szamba na skraju miasta i zapoznać z podsumowaniem tutejszego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To miejsca dyskusji pod artykułami i na forach, tablice ogłoszeń, biuletyn informacji lokalnych, wspólne multimedialne archiwa miejscowego życia oraz klipy z efektownymi akcjami z meczów tutejszej drużyny. Architektura i funkcjonalności tych serwisów bywają różne, ale łączy je charakter strony głównej, która prezentuje najnowsze aktualności – najczęściej dodawane po kilka razy w tygodniu - budując w ten sposób chronologiczny porządek treści.
Portale opisywane w tym raporcie zdążyły już wrosnąć w życie codzienne lokalnej społeczności. Widać to choćby na poziomie samych statystyk. We wsi Wojcieszyce, które liczą ok. 900 mieszkańców i są najmniejszą spośród odwiedzanych przez nas miejscowości, portal notuje codziennie ponad 200 odwiedzin.

Aktualizacja

Na wypadek. gdyby to kogoś miało zaciekawić, podajemy adresy wszystkich stron objętych badaniami Centrum Cyfrowego:

fotowoltanika
Designed by Web Design Sinci Powered by Warp Theme Framework