Ptasia inwentura

Errata: poprawiono mylnie wpisaną datę, a właściwie dzień tygodnia. w którym zostanie przyprowadzona akcja.

  • było: w sobotę 29.01.2012
  • jest: w niedzielę 29.01.2012

Za pomyłkę serdecznie przepraszamy.

Jak co roku, w ostatni weekend stycznia, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) organizuje akcję „Zimowe Ptakoliczenie”, podczas której tysiące wielbicieli polskiej przyrody stara się policzyć ptaki spotkane na spacerach. Zebrane informacje pomagają ornitologom w rozpoznaniu sytuacji gatunków zimujących.

Wyniki z poprzednich lat pokazują, że najczęściej spotykano: gawrony, wróble i krzyżówki. Ptakiem Zimowego Ptakoliczenia 2012 jest mazurek. Na spacerze będzie można usłyszeć wiele ciekawych informacji o nim oraz o innych ptakach.

Wojcieszycka wycieczka rozpocznie się w niedzielę 29.01.2012 o godzinie 1300. Zbiórka na przystanku MZK. Akcja będzie trwała około godziny.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników ptaków oraz osoby zainteresowane otaczającą nas przyrodą. Dzieci zapraszamy z dorosłymi opiekunami.

W imieniu OTOP koordynator akcji
Barbara Sinkowska

Z Wikipedii: Mazurek, wróbel mazurek, wróbel polny (Passer montanus) – mały ptak z rodziny wróbli, osiadły (tylko nielicznie koczujący lub przelotny), zamieszkujący Europę i Azję. Introdukowany w Ameryce Północnej i Australii. W Polsce liczny ptak lęgowy.

  • mazurekmazurek
Nieznacznie mniejszy od wróbla zwyczajnego, często z nim mylony. Najpewniejszą cechą rozpoznawczą jest czarna plamka na białym policzku (wróbel ma policzek jednolicie szary). Poza tym mazurek ma brązowy wierzch głowy (wróbel – szary), a na skrzydłach dwie białe pręgi (u wróbla pręga jest tylko jedna). Obie płci ubarwione jednakowo. Wierzch ciała ciemnobrązowy z paskowaniem, spód jednolicie brązowoszary. Wokół szyi biała obroża, na podgardlu mały czarny śliniaczek (u wróbla jest on dużo większy). Dziób czarny, nogi jasnobrązowe. Młode podobne do dorosłych, ale nieco jaśniejsze.
Wymiary: długość ciała ok. 10–12 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 20–22 cm, masa ciała ok. 24 g
Biotop: otwarte pola uprawne, parki, sady i ogrody, także w miastach, obrzeża lasów i borów w pobliżu pól i ludzkich siedzib. Gniazda buduje w szczelinach budynków, skrzynkach lęgowych. Żywi się głównie nasionami zbóż, chwastów, drzew i krzewów, a wiosną drobnymi owadami.
Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Designed by Web Design Sinci Powered by Warp Theme Framework