Łamigłowki wojcieszyckie

Pięć razy dwa

Czy wiecie, że naszej gminie istnieje pięć par miejscowości o dokładnie takich samych, urzędowo stwierdzonych nazwach?

Jeśli tak, napiszcie w komentarzach, o które chodzi.

 

Czy wiecie, że naszej gminie istnieje pięć par miejscowości o dokładnie takich samych, urzędowo stwierdzonych nazwach?

Jeśli tak, napiszcie w komentarzach, o które chodzi.

 

Rozwiązanie

 Zagadka jest albo zbyt łatwa i dlatego została zignorowana, albo za trudna, jako że do tej pory nikt nawet nie spróbował odpowiedzieć. Szkoda, bo rozwiązanie części, która odnosi się do Wojcieszyc, ujawnia dość zaskakujące problemy prawne.

 Oto fragment wykazu miejscowości na terenie Gminy Kłodawa zawarty w Krajowym Rejestrze Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju:

Identyfikator Miejscowości Podstawowej Nazwa Miejscowości Rodzaj miejscowości
0181964  Wojcieszyce  wieś  
0181970 Wojcieszyce  osada leśna  

Jak widzimy, są w nim wymienione dwie miejscowości o nazwie "Wojcieszyce".  Ta druga,  określona jako "osada leśna" to oczywiście dawna gajówka przy leśnej drodze do Łośna. Od dawien dawna mówimy na nią "u Kowalaka" i uważamy za część naszej wsi. Mieszkańcy osady głosują w Wojcieszycach, decyzje o wymiarze podatku od nieruchomości dostarcza im nasz sołtys.

A tymczasem, formalnie rzecz biorąc, jest to odrębna miejscowość! Nie ma też pewności, czy formalnie należy ona do sołectwa Wojcieszyce, gdyż jest położona w obrębie geodezyjnym Łośno, a mapa dołączona do statutu jest niezbyt czytelna.

 

fotowoltanika
Designed by Web Design Sinci Powered by Warp Theme Framework