Skwer otrzyma nazwę

Dnia 20 marca 2023 r. Zebranie Wiejskie jednogłośnie uchwaliło wniosek do Rady Gminy o nadanie terenowi zielonemu położonemu w centrum wsi nazwy Skwer Karola Parno Gierlińskiego.

W ten sposób chcemy upamiętnić wybitnego cygańsko-polskiego plastyka, literata, pedagoga i działacza społecznego, który przez kilka lat mieszkał i tworzył w Wojcieszycach. Tutaj wykonał wiele rzeźb, ukazał się drukiem tomik wierszy, zaczęła rysować się koncepcja elementarza dla dzieci romskich.

Mieszkał początkowo w barakowozie, później otrzymał do dyspozycji mieszkanie w bloku. Jego pracownia, która mieściła się w nieistniejącym już budyneczku na terenie skweru, była często odwiedzana przez mieszkańców, a on chętnie ich gościł, zawarł szereg znajomości oraz przyjaźni.

Wykonał rzeźby ołtarzowe oraz popiersie św. Judy w wojcieszyckim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, a także do kapliczki znajdującej się przed kościołem.  Wiele jego prac trafiło również do prywatnych domów mieszkańców.

Zdjęcie wnętrza wojcieszyckiego kościoła znajduje się we wszystkich wydaniach  „Miri szkoła – Romano elementaro”, a fotografia Autora na tle muru ogradzającego kościół na okładce zbioru wierszy „Xaratuno thuv - Odległy dym”.

W Wojcieszycach rozgrywa się znaczna część akcji filmu dokumentalnego pt. „Jest to rodzaj  modlitwy”, którego bohaterem jest Karol Parno Gierliński, nakręconego w roku 2008 dla TVP przez Jacka Milewskiego.

  • 0101
  • 0202
  • 0303
  • 0404

Simple Image Gallery Extended

fotowoltanika
Designed by Web Design Sinci Powered by Warp Theme Framework