Weszliśmy w 10 rok

Rozpoczął się dziesiąty rok funkcjonowania www.wojcieszyce.info  Początkowo miała to być tzw. wizytówka, zawierającą podstawowe wiadomości o historii oraz współczesności wsi i trochę zdjęć. Jednak strona zaczęła się rozrastać wzdłuż i wszerz oraz zyskiwać nowe funkcje. Aktualnie składa się na nią ponad 600 artykułów. Fotografii oraz innych grafik nie liczyłem, prawdopodobnie jest ich kilka tysięcy (choć możliwe, że kilkanaście).

Przez cały czas strona działa w oparciu o CMS (System Zarządzania Treścią) Joomla! Przeszła kilka głębszych zmian, jeśli idzie o rozwiązania graficzne oraz system nawigacji, jednak zasadnicza koncepcja pozostaje niezmienna od ładnych kilku lat. Należy do niej całkowicie niekomercyjny (stąd brak płatnych reklam i deklaracja copyleft pozwalająca na swobodne wykorzystywanie tekstów i zdjęć) oraz autorski charakter.

To ostatnie wiąże się z pewnymi uciążliwościami. Naprawdę nie jest łatwo jednemu człowiekowi utrzymywać przy życiu stronę o takich rozmiarach, dbać o aktualizację treści oraz oprogramowania. Niestety, nie udało mi się pozyskać stałych współpracowników i raczej nie zanosi się w tej sprawie na sukces.

Jaka jest przyszłość strony? Rozbudowywać jej nie ma sensu, ale zwijać też nie. Ponieważ Rada Sołecka utworzyła fanpage Sołectwo Wojcieszyce, uległa redukcji potrzeba prowadzenia kroniki wydarzeń oraz możliwości zamieszczania komentarzy przez użytkowników. Pewnie niedługo wyłączę tę funkcję, zwłaszcza że obsługujący ją komponent JComments nie był od dłuższego aktualizowany i zaczyna trochę przeszkadzać.  Niektóre działy (np. Blogi) zapewne nie będą aktualizowane, ale niech sobie pozostaną jako świadectwa pewnego etapu życia wsi.

Na koniec chciałbym podziękować wszystkim, którzy bardziej czy mniej systematycznie zaglądają na stronę oraz wyrazić nadzieję, że jest z niej jakiś pożytek i że doczekamy jubileuszu 10-lecia..

ak

Designed by Web Design Sinci Powered by Warp Theme Framework