Dzień kobiet '2013
Przez jakiś czas Dzień Kobiet był w Polsce na cenzurowanym, gdyż niektórym źle kojarzył się politycznie. Niesłusznie, bowiem jego tradycje można wywieść z czasów starożytnych, a konkretnie z Matronaliów – rzymskie święto obchodzonego przez zamężne kobiety (matrony) 1 marca, podczas którego udawały się one do gaju przy świątyni Junony na Eskwilinie, składały bogini w ofierze kwiaty i modliły się o szczęście w małżeństwie, zaś w domu wyprawiały poczęstunek dla swoich niewolników. Tego dnia mężczyźni obdarowywali swoje żony prezentami.
Początki nowożytnego Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. 8 marca 1908 roku na ulicach Nowego Jorku odbył się marsz 15 000 pracownic zakładów odzieżowych (upamiętniających z kolei podobny marsz z 1857 roku), domagających się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. Zainspirowane tym marszem pracownice zakładów odzieżowych (głównie imigrantki) podjęły trzymiesięczny strajk zimą na przełomie 1909 i 1910 roku przeciwko wyzyskującym je właścicielom. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.
W czasach PRL Dzień Kobiet nie był oficjalnym świętem państwowym, ale obchodzono go w sposób masowy, z zastosowaniem swoistego rytuału, do którego należało obdarowywanie kobiet goździkami i wręczanie drobnych prezentów, np. rajstop.
O tych faktach przypomniała sołtys Regina Korona otwierając spotkanie wojcieszyckich kobiet, które odbyło się 8 marca 2013 w świetlicy wiejskiej. Podobnie, jak rok temu, przyszło kilkadziesiąt pań. Dla części z nich była to okazja zaprezentowania swoich talentów. Kazimiera Andruszkiewicz, Halina Krystkiewicz, Zofia Michalska, Halina Parafińska oraz Dorota Wawrzyniak pokazały prace plastyczne.
Pięknie śpiewał chór "Echo" w składzie Sabina Babicz, Marianna Cupryniak, Daria Fórmaniak, Teresa Klimek, Barbara Kowalczyk, Stanisława Malecka, Jadwiga Szugzdzinis, Helena Tarasewicz, Maria Wierzbicka i Jadwiga Żak kierowany przez Zbigniewa Tarasewicza.
W bloku przygotowanym przez stowarzyszenie Wojcieszyce XXI zaśpiewały Iwona Pikuła, Joanna Głodek i Henryk Brzana, a wiersze recytowały Kazimiera Andruszkiewicz, Iwona Pikuła oraz Anna Sinkowska.
Honorowym gościem była nadkom. Maria Pawlak, komendantka II Posterunku Policji w Gorzowie Wlkp., którego teren działania obejmuje m.in. gminę Kłodawa. Opowiedziała ona ciekawie o tym, jak zaczęła się jej służba w policji oraz o blaskach i cieniach tego do niedawna "męskiego" zawodu. Wójt Anna Mołodciak przyjechać nie mogła, ale przysłała ciepłe życzenia, które reprodukujemy powyżej. Na spotkanie przyszła bardzo sympatyczna obywatelka Holandii, goszcząca aktualnie u jednej z wojcieszyckich rodzin.
Ostatnim punktem spotkania był konkurs wiedzy o sprawach dotyczących zawodowej oraz społecznej aktywności kobiet.
PS Jest jeszcze jeden fakt wart odnotowania: 8 marca 2013 po raz pierwszy zostały wykorzystane nasze nowe nabytki: duża chłodziarka oraz zmywarka do naczyń zakupione z funduszy wydzielonych dla sołectwa w budżecie gminy.