Historia naszej wsi

Mapy i plany domeny Wormsfelde

Niemiecka Biblioteka Cyfrowa opublikowała m.in. pochodzące z początków XX wieku mapy gruntów i plany zabudowań domen książęcych Wormsfelede (Wojcieszyce) oraz Stolzenberg (Różanki). Są one przechowywane w Landeshauptarchiv Sachsen-Anhalt - głównym archiwum kraju związkowego Saksonia-Anhalt. Zostały udostępnione na zasadach licencji Creative Commons 3.0, dzięki czemu możemy legalnie zamieścić je na naszej stronie jako skompresowane pliki do pobrania.

W paczce jest 9 planów i map, z których dwie są zdublowane (co razem czyni 11 plików). Poniżej prezentujemy sześc z nich w znacznie pomniejszonym formacie, tak że warto pobrać cały pakiet i po rozpakowaniu go oglądać poszczególne mapy i plany. Dla nas oczywiście najcenniejsze są te, które przedstawiają Wojcieszyce, ale warto przyjrzeć się również planowi dużego fragmentu Różanek.

Trochę szkoda, że autorzy skupili się na swoim bezpośrednim zadaniu i nanieśli tylko zabudowania należące do domeny, a "chłopską" część wsi potraktowali jako terra incognita, zakreskowali ją i opisali jako Dorflage, nie zaznaczając nawet konturów budynków. Ale mamy za to bardzo dokładne plany zabudowań folwarcznych oraz tzw. czworaków. Najstarszym mieszkańcom przypomną one kształt wsi sprzed okresu intensywnej rozbudowy, która miała miejsce w latach 70 ubiegłego wieku, a wszystkim pozwolą uruchomić wyobraźnię i odbyć wędrówkę w przeszłość.

  • 0101
  • 0202
  • 0303
  • 0404
  • 0505
  • 0606

Simple Image Gallery Extended

 

Designed by Web Design Sinci Powered by Warp Theme Framework